Historie:

Sbor dětí ve věku od 3 do 7 let vznikl v roce 1969, kdy děti předškolního věku pod vedením Miroslavy Rüklové poprve zpívaly na koncertě "Svátky písní". Jméno "Zvoneček" dostal v roce 1972.

Díky spolupráci M.Rüklové s Českou hudební společností se podařilo navázat kontakt s prof. Boženou Viskupovou z Pražské konzervatoře a s hudebním  skladatelem Pavlem Jurkovičem. Oba zůstali Zvonečku věrni celých 35 let.

V roce 1991 dostal Zvoneček od rádia Profil nabídku k natočení gramodesky. Ta vznikla brzy, vydaná byla v roce 1993 spolu s kazetou a zpěvníkem.

Zvoneček se rozjel i do světa. První zájezd do zahraničí se uskutečnil v roce 1988, kdy byl sbor pozván na ROSTOCKER Sommerfesttage do Německa. Tam získal zvláštní cenu uznání za vedení. V dalších letech se podíval sbor do Francie, Španělska, několikrát do Itálie a  Chorvatska. Pobytu v jižních zemích využívá nejen k odpočinku a koupání v moři, ale i k nácviku nových písniček. V zahraničí vítáme každou příležitost k veřejným vystoupením.

Sbor budí všude zaslouženou pozornost, rozdává radost a pohodu, získává sympatie k naší zemi.

Repertoár:

Výběr písní vychází především z výběru lidových písní pro jejich melodičnost a zpěvnost, která je pro hudební rozvoj dětí velmi důležitá. Dále jsou to písně příležitostné - vánoce, velikonoce - koledy, písně ročních období a další písně soudobých autorů, které jsou blízké dětem tohoto věku.

Vedení sboru:

Miroslava Rüklová - zakladatelka a hlavní dirigentka sboru

Pochází ze Středočeského kraje. Lásku ke zpěvu našla již doma, kde zpívala babička i maminka . Na klavír chodila do hudební školy. Ředitel této školy Stanislav Mach napsal dětskou operu "Čarovné housle", v ní zpívala hlavní úlohu. Jako mladá byla přijata na Pražskou konzervatoř do třídy prof. Karla Laise ke studiu zpěvu. Studovala tři roky a ze zdravotních důvodů přešla na Pedagogickou školu pro mateřské školy v Jaroměři. Po maturitě nastoupila do praxe učitelky a od roku 1968 do MŠ Sluneční v Pardubicích, kde se později stala ředitelkou. Na této škole založila sbor dětí předškolního věku. Děti byly vybírány ze všech školek ve městě. V roce 1972 dostal sbor název Zvoneček.
V letech  1976 - 78 absolvovala dirigentský kurz na Lidové konzervatoři u p. Čestmíra Staška. Věnovala se rozvoji hudební výchovy dětí předškolního věku, absolvovala od r. 1968 - 78 každoročně kurzy hudební výchovy pořádané Českou hudební společností.

V dalších letech pracovala jako lektorka a předsedkyně sekce hudební výchovy učitelek mateřských škol  v České hudební společnosti.

V roce 1991 dostal Zvoneček od rádia Profil nabídku k natočení gramodesky. Ta vznikla brzy,  vydaná byla  v roce 1993 spolu s kazetou a zpěvníkem.

Eva Skalecká - druhá dirigentka sboru

Pochází  z Pardubického kraje. Na klavír chodila do hudební školy a zpívala v Pardubickém dětském sboru. Vytudovala  Pedagogickou školu  pro učitelky mateřských škol v Litomyšli. Po maturitě a po nastoupení do praxe v r.1976 začala spolupracovat s M. Rüklovou ve sboru Zvoneček a svoji spolupráci přerušila jen krátce při mateřské dovolené. Později se stala druhou dirigentkou sboru.

© 2017 by Smejky01. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now